English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
7.12.2021 Salı  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Rehberler, “Eserler Ait Olduğu Yerde Güzeldir” Projesini Turistlere Anlatacak <<< Geri Dön  
 

Antalya Tanıtım Vakfı'nın (ATAV) “Eserler ait olduğu yerde güzeldir” projesinin tanıtımı, NBK Touristic turist rehberlerine yapıldı. Tanıtım doğrultusunda rehberler, projeyi gelen turist kafilelerine aktaracak ve proje kapsamında başlatılan imza kampanyasına dikkat çekecek.

Antalya Tanıtım Vakfı’nın yurt dışına götürülen eserlerin iadesi için başlattığı “Eserler ait olduğu yerde güzeldir” projesinin gelen ziyaretçilere tanıtımı için, turist rehberlerine proje anlatıldı. Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne kurulan Nereidler Anıtı önünde yapılan programa, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, ATAV Yönetim Kurulu Üyeleri Recep Yavuz, Murat Hatipoğlu, Alperen Erkazancı ve çok sayıda rehber katıldı. NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz koordinasyonunda düzenlenen programda, rehberlerden; projeyi gelen turistlere aktarmaları ve kampanyaya destek vermeleri talep edildi.

Rehberlerden, projeye destek yönünde söz alındı

Antalya Tanıtım Vakfı Genel Sekreteri Recep Yavuz, ATAV’ın amacının tarihi değerlerin doğdukları topraklarda daha önemli olduğunu belirtmek ve Türkiye’den izinsiz götürülen eserlerin tekrar Türkiye’ye gelmesini sağlamak olduğunu belirtti. Yavuz, şöyle devam etti: “Bununla ilgili bazı eleştiriler oluyor, bırakın olduğu yerde dursun biz onu koruyamayız gibi düşünceler öne sürülüyor. Teknoloji çağında koruyamayız düşüncesi çok yanlış. 4 sene önce, izinsiz götürülen eserlerin listesini çıkarmıştım. Örneğin, Amerika’da 16 tane yazılı Lidya mezarı, Almanya’da Zeus Sunağı, İngiltere’de Nereidler Anıtı, Danimarka’da sfenksler, Fransa’da İznik çinileri, İtalya’da Lidya yazıtı, Yunanistan’da Truva’daki birçok eserimiz, Hırvatistan’da 115 sikke, İskoçya’da altın çelengimiz, Portekiz, Ukrayna ve Gürcistan’da da çeşitli eserlerimiz var. Pes etmeyelim, sesimizi yükseltelim. Tur rehberlerimizin her birinden en az 100 tane turistten imza kampanyasına imza atmaları yönünde destek istiyorum.”

“Eserleri doğduğu topraklara iade edelim”

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege ise bir yıl süren proje çalışması ve izin alma süreci sonunda, proje açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Başkan Gül Ege, “Eserler ait olduğu yerde güzeldir diyoruz, bu hangi ülkede çıktıysa orada kalsın ve orada sergilensin demektir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü de (UNESCO), yürütmüş olduğu bir çalışmayla izinsiz el değişimine tamamen karşıdır. Venedik Tüzüğü ve Malta Sözleşmesi’nde de anıtların doğdukları yerde korunması kuralı benimsenmiştir. Herhangi bir diplomatik kriz istemiyoruz, suçlama da yapmıyoruz. Sadece diyoruz ki eserler ait olduğu topraklarda güzeldir, lütfen eserleri doğduğu topraklara iade edelim. Aynı zamanda bakanlığın çalışmalarına da katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı bir çalışma üç gün önce gazete sayfalarına yansıdı. Perge’den Belçika’ya götürülen Thyke Heykeli’nin iadesi için çalışmalar başlatıldı, Thyke Heykeli bizim proje kapsamında tanıttığımız yurt dışında bulunan eserler arasında da yer alıyor. Sizlerden Change org’da başlattığımız imza kampanyasına destek vermenizi istiyoruz, amacımız bir yıl sürecek proje sonunda UNESCO’ya bir milyon imzayı iletmek” dedi.

Program sonunda rehberlere proje kapsamında oluşturulan kartpostallar ve broşürler verildi. Eserler ait olduğu yerde güzeldir projesi için düzenlenen imza kampanyası, bir yıl süreyle Change Org’da devam edecek.

 

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi