English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
9.12.2019 Pazartesi  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
AKS Sergi <<< Geri Dön  
 

Küratörlüğünü Haldun Dostoğlu’nun üstlendiği Elvan Alpay – “Cennet Uzaklarda Bir Vaat Mi?”, Tayfun Erdoğmuş – “Yeni Dünya Katmanları” ve Melek Mazıcı – “Şeffaf Yansımalar” sergileri 1 Aralık 2019 tarihine dek Antalya Kültür Sanat’ta ziyaret edilebilecek.

Elvan Alpay – “Cennet Uzaklarda Bir Vaat Mi?”
Elvan Alpay’ın sanat pratiğinin belkemiğini, tuvallerinin arka fonunda kullanılan renkli çiçek ve hayvan desenleri oluşturur. Polyester film üzerine akrilik ile yapılan çiçek ve yaprak motifleri, tuval üzerinde katmanlar halindedir. Desenlerin hem gizlenip hem de belirdiği işlerinden üç boyutlu olanları “duvar heykelleri” olarak tanımlayan sanatçının polyester kullanma nedeni, şeklini kaybetmemesi, ıslanma ve yırtılma gibi dış etkenlere karşı dayanıklı olması ve deformasyona uğramamasıdır. Sürüngenler, kuşlar, kurbağalar, yapraklar, ağaçlar gibi doğadan bitki ve hayvanların bir araya geldiği çok renkli kompozisyonlarını, sanatçı “görsel şiirler” olarak yorumlar. Üç boyutlu eserlerde kurgulanan bu gerçek üstü evrenler, izleyiciye doğanın iyileştirici ve rahatlatıcı yanlarını sunar. Alpay’ın birbirinden farklı renk ve kompozisyonlarla yarattığı eserler, renkli ve huzurlu bir dünya için doğayla kurmamız gereken sağaltıcı ilişkiyi hatırlatır. Sanatçının sergilerine verdiği “Oyun Bitti / Hadi Oynayalım” gibi başlıklar, içinde bulunduğumuz sosyal ve politik düzene göndermede bulunurken,“Biophilia” gibi başlıklar sonsuz tökezlemelerle ilerleyen bu düzenin artık bir sonunun gelmesi ve daha insancıl bir başlangıca gidilmesi temennisini barındırır.

Tayfun Erdoğmuş – “Yeni Dünya Katmanları”
Tayfun Erdoğmuş, kurutulmuş yaprak, çiçek gibi organik “natürmort” malzemeleri doğadaki hallerinin aksine, organize bir biçimde kurgulayarak kompozisyonlar yaratır. Eserlerinin temel yapısını insan-doğa ilişkisinin zaman ve hafıza katmanları, bitki dünyası, kozmoloji, biyoloji ve yeni görüntüleme sitemlerinin karmaşık karakteri oluşturan sanatçının techne’si, işlerinin oluşumunu mümkün kılan ve simyanın dönüştürme gücünü açığa çıkaran bir geçiş yolu olma çabasıdır. Bu bağlamda, doğadan toplanıp şekillerine ve cinslerine göre büyük defterlerin sayfaları arasında tasnif edilerek kurutulan bitkiler, sanatçının sözcük dağarcığının esasını oluşturan kelimelerdir. Bu malzemeler, sanatçının doğa bilimleri laboratuvarını hatırlatan atölyesinde gerçekleşen uzun ve meşakkatli bir resim yapma sürecinin de başlangıcıdır. Erdoğmuş’un kendine özgü bir teknikle üst üste geliştirdiği katmanların yardımıyla yarattığı kimyasal etkileşim sonucunda, eserin yüzeyi bir çeşit imgeye dönüşür. Rastlantıyla aklı, zanaatla sanatı ilişki içine sokarak sabırla bir simyanın oluşmasına aracılık eden sanatçının üretim süreci, kendisi için aynı zamanda bir onarma, iyileştirme işlemidir ve onu oluşturan tarihin yüzeyin içine gömülü hafızasında yeniden varlık kazanır.

Melek Mazıcı – “Şeffaf Yansımalar”
Melek Mazıcı’nın farklı boya teknikleriyle gerçekleştirdiği resimlerinin merkezinde, izleyicilere kendi deneyimleri ve duygularını yansıtma fırsatı veren organik biçimler yer alır. Çiçek, bitki, manzara gibi çeşitli görüntüler, sanatçının yıllar içinde yer değiştirmesiyle birlikte deneyimlediği farklı coğrafyaların etkisiyle çeşitlenmiştir. Mazıcı’nın ilham aldığı konular arasında Uzakdoğu kültürü ve felsefesi, peyzaj görünümlerinde ise özellikle İzlanda doğasından esinlenmeler dikkat çekerken, resimlere zen duygusunun hakim olduğunu söylemek mümkündür. Zengin bir form, renk ve ışık kullanımına rağmen, Mazıcı’nın tüm eserlerinde bir yalınlık söz konusudur. Bu sade kompozisyonlarda izleyici kimi zaman feminen formları, bilinçaltına dair bazı izleri veya uykuyla uyanıklık arasındaki bazı zihin görüntülerini yakalar. Mazıcı, eserlerini “kendi zihniyle iş birliği içerisinde” gerçekleştirdiğini vurgulayarak izleyicinin de bu sürecin etkin bir parçası olduğunu belirtir. Sanatçı, sanatsal üretiminin başlangıcından bu yana, baskı desenler, enstalasyonlar ve farklı resim tekniklerini de sanatında etkin bir biçimde kullanmıştır.

28 Eylül – 1 Aralık 2019 tarihleri arasında açık kalacak olan sergi, pazartesi hariç her gün 11:00 - 19:00, Perşembe günleri ise 11:00 - 21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Sergi Turu (Küratör ve sanatçıların katılımıyla)
28 Eylül 2019, Cumartesi - 14:00

 

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi