English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
7.12.2021 Salı  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Kaleiçi Old Town Festivali başlıyor <<< Geri Dön  
 

Kaleiçi Old Town Festivali, 4’üncü yılında, 3 kıtadan 23 ülke 48 şehrin katılımıyla 10 Ekim Perşembe günü başlıyor. Festivalde bu yıl, gündelik yaşamın devam ettiği eski kent merkezlerine sahip şehirler platformunun kurulması yolunda ilk adım da atlıyor.

Kaleiçi, Antalya’nın kalbi, başka bir ifadeyle kentin çekirdeği. Milattan önce 4’üncü yüzyıldan bugüne farklı kültürlerce kesintisiz iskan edildi. Depremlerden, yangınlardan, sayısız kuşatmadan çıkarak kültürel dokusunun önemli bir bölümünü bugüne taşıdı. Bu özelliğiyle dünya çapındaki ender örneklerden biri olan Kaleiçi, zengin bir kültürel geçmişi, geleneksel yapısını koruyan evleri, dar sokaklarıyla ziyaretçilerine etkileyici bir ortam sunmaya devam ediyor.

Muratpaşa Belediyesi, 4 yıl önce Kaleiçi’nin hikayesini dünyayla buluşturmak için ilk adımı attı. Başkan Uysal’ın girişimleriyle başlayan Kaleiçi Old Town Festivali, ilk yılında Küba’yı onur konuğu ülke olarak ağırladı. Konserleri,  Kaleiçi’nin sokaklarında yapılan söyleşileri, yaşayan antik kentin de parçası olduğu deneysel sanat çalışmalarıyla Kaleiçi Old Town Festivali, Türkiye’nin en renkli etkinliklerinden biri haline gelen festival, ikinci yılında İtalya’yı, devamında Rusya’yı onur konuğu ülke olarak ağırladı.

Başkan Uysal, gerek ulusal ve uluslararası turizm fuarlarında gerekse çeşitli yurt dışı ziyaretlerinde Kaleiçi’ni hep ön plana aldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Daha çok kültürel alışverişe, arkadaşlığa, kardeşliğe, barışa, sevgiye ihtiyacımız olduğu gerçeğinden hareket ederek dünyadaki bütün tarihi kentlerle güçlü bağlar kurmak için birçok adım attık. Kaleiçi Old Town Festivali, attığımız bu adımlarını sonunda her yıl daha fazla ülke ve şehir tarafından tanınan bir festival haline geldi. Festivali konuşmaya başladığımız ilk günden itibaren old townlara, yaşayan antik kentlere sahip şehirlerle kalıcı bir insanlık, turizm ve kültür köprüsü inşa etmek isteğimizi, ortak bir paydada buluşmak ve bunu da sürdürülebilir kalmak istediğimizi ifade ediyorduk. Bu yıl festivalimiz, bu iddianın ve isteğin artık gerçeğe dönüşmeye başladığına hep birlikte tanıklık edeceğiz.”

Bu yıl Ukrayna’nın onur konuğu ülke olarak yer alacağı festivalle, 10-13 Ekim’de Kaleiçi’nin sokakları, meydanları ve Üç Kapılar, Hıdırlık Kulesi, Kale Kapısı gibi anıtsal mekanları günün her saati birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak.  4’üncü yılında, 3 kıtadan 23 ülke 48 şehirin katılımıyla gerçekleştirilecek festivalde 11 Ekim Cuma forum düzenlenecek. Kaleiçi gibi gündelik yaşamın devam ettiği yaşayan antik kentlere sahip şehirlerin bir araya geleceği platformun kuruluşunun ilk adımı olan formun sonunda bir deklarasyon da yayımlanacak. 

 

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi