English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
6.07.2022 Çarşamba  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Balbey Kentsel Yenileme Projesine 2021 Yılında Başlanacak <<< Geri Dön  
 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in en önem verdiği projelerin başında gelen tarihi Balbey Mahallesi’nde uygulanacak Kentsel Yenileme Projesi ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Her aşaması Büyükşehir Belediyesi’nin imkanları ile hayata geçirilen proje Balbey’deki hak sahipleri ile ortak akılla şekillendiriliyor. Balbey Mahallesi’nde uygulanacak kentsel yenileme projesiyle ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından bir kez daha gelinen sürecin ele alındığı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Başkan Muhittin Böcek  planlı, kurallı ve kimlikli bir kent hedefiyle çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda kentin en önemli tarihi değerlerinden Balbey Mahallesi’nde uygulanacak kentsel yenileme projesiyle ilgili düzenlenen toplantıda, projeyle ilgili süreç anlatılarak, paydaşların görüş ve talepleri alındı. Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Başkan Başdanışmanı Cem Oğuz, Başkan Danışmanı Alper Gökçay, ANTEPE Genel Müdürü İsmail Erdoğmuş, İnşaat Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası Başkanları ve  yönetim kurulu üyeleri ile Kent Konseyi temsilcisi, Bal-Der üyeleri ve Balbey Mahalle Muhtarı Abdullah Uyaroğlu katıldı.

BALBEY MODERN BİR YAŞAMA KAVUŞACAK

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, planlı, kurallı, kimlik bir kent hedefiyle yola çıkan Başkan Muhittin Böcek’in Balbey sakinlerine sözü olduğunu ve bu sözü yerine getireceklerini söyledi. Tuncer, “Büyükşehir Belediyesi 1.5 yıllık süreç içinde Balbey Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi’nde çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Hak sahipleriyle, dernek ve oda başkanlarıyla görüşmelerimiz oldu. Bu toplantımızda da bugüne kadar gelinen süreçte projede yapmış olduğumuz değişiklikler ve projenin hangi aşamada olduğuna dair bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik. En kısa zamanda yol almak istiyoruz. Hak sahiplerini üzmeden onların talepleri doğrultusunda Balbey’de, güvenlik sorununu çözmüş olarak, hak sahiplerinin modern bir yaşam sürmesine imkan verecek şekilde projeyi hayata geçireceğiz” diye konuştu.

PROJEYLE İLGİLİ BİLGİ VERİLDİ

Toplantıda Başkan Danışmanı Şehir Plancısı Alper Gökçay da bir sunum gerçekleştirerek hazırlanan kentsel dönüşüm projesiyle ilgili bilgi verdi. Konusunda ihtisaslı ve donanımlı bir ekibe sahip olan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi ANTEPE İnşaat A.Ş. tarafından yönetilen proje kapsamında 2019 yılından bu yana yapılan çalışmalar anlatıldı. Gökçay, “Balbey halkı her aşamada muhatap olarak Büyükşehir Belediyesi’ni bulacak. Burada yapılacak her türlü uygulama Balbey mülk sahipleri ve Büyükşehir Belediyesi arasında olacak” dedi.

PAYDAŞLAR DİNLENDİ

Balbey Mahallesi’nde uygulanacak Kentsel Yenileme Projesi kapsamında Ekim 2019-Aralık 2019 tarihlerini kapsayan süreçte Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, ANTEPE İnş. ve Tur. A.Ş. ve Antalya Kent Konseyi’nin katılımlarıyla ‘Balbey Taslak Plan Çalışmaları’  konulu toplantılar yapıldı. Durum değerlendirmesi yapılarak proje üzerine odaların görüşleri alındı. Aralık 2019’da BALDER Derneği ile Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bir araya gelerek Balbey Mahallesi malikleri adına fikir ve önerileri dinledi. Derneğin dile getirdiği problemlerin çözümleri ve projeye yansıtılması yönünde fikir alışverişi yapıldı. Yine Aralık 2019’da Balbey Halk Buluşması gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek toplantıya başkanlık ederek paydaşların sorunlarını bizzat dinledi.

DETAYLI ANALİZLER YAPILDI

2020 yılında ise pandemi sürecine rağmen Balbey ile ilgili çalışmalar hız kesmeden devam edildi. Projenin uygulanabilmesi ve hayata geçirilebilmesi için detaylı analiz ve irdelemeler yapıldı. Projede aksayan kısımlar masaya yatırıldı. Proje her yönü ile tekrar ele alınarak revize edilen 1. etap alanındaki tüm paydaşlar ile görüşüldü. Projeye rıza göstermeyen ve imzadan imtina eden paydaşlar öncelikli olmak üzere tüm mülk sahipleri ile tekrar görüşüldü. İmar planına açılan davalar ile ortaya çıkan plan iptali sonrasında mahkeme kararının yerine getirilmesine yönelik düzenlemeler hayata geçirildi. Tüm bunların sonucunda maliklerin tamamına yönelik bir mutabakat ile ilgili olumlu bir noktaya gelindi.

1. ETAP PROJE ALANI BALBEY’İN SİT ALANI İLE BÜTÜNLEŞTİRİLİYOR

1.Etap Proje Alanı’nın devamı niteliğindeki sit alanı dahilindeki kısım için başlatılan Kentsel Tasarım Çalışmalarında ve 2013 yılında onaylanan İmar Planları esas alınarak yapılan düzenlemelerde de yine sona gelindi. Bu kapsamda halkın tepki, şikayet ve istekleri doğrultusunda daha önce Balbey kuzeyi (Kent Mezarlığına komşu olan kısım) çok katlı ve yoğun yapılaşma yönündeki tasarım ve projeler iptal edildi. Sit alanı içerisinde korunacak kültürel değerleri hassasiyetle dikkate alan, kalan kısımda yapılaşmayı düzenleyen bir yaklaşım benimsendi. Projede mahkeme kararına göre revizyon çalışmaları yapıldı.

BALBEY İLETİŞİM OFİSİ AÇILIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi 2021 yılında projenin uygulanmasına başlamayı hedefliyor. Çalışmalarda Balbey bir bütün halinde ele alınıyor. Sit alanı içerisinde de Kentsel Tasarım çalışmaları devam ediyor. Sona gelinen çalışmalar şeffaf, paylaşımcı ve katılımcı bir yaklaşımla sürdürülüyor. İnönü parkı içerisinde şu an tefrişi yapılmakta olan “Balbey İletişim Ofisi” yılbaşı sonrası hizmete açılacak ve Balbey Projesi ile ilgili isteyen herkes buradan bilgi alarak, her türlü istek ve önerilerini Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştırabilecek.

 

 

 

 

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi