English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
8.12.2021 Çarşamba  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Akra Talks, Ali Poyrazoğlu’nu Ağırladı <<< Geri Dön  
 

Uzun bir aradan sonra 50. si düzenlenen Akra Talks, bu kez usta sinema ve tiyatro sanatçısı Ali Poyrazoğlu’nu ağırladı. Sosyal mesafe kuralları çerçevesinde, sınırlı kapasite ile gerçekleştirilen etkinlikte, Ali Poyrazoğlu keyifli sohbeti ile konuklara güzel dakikalar yaşattı.

Usta oyuncu, “Bugün benim doğum günüm ve kendime bu seneki hediyem; bu günü hem burada sizlerle sohbet ederek geçirmek, hem de akşamki oyunum için seyirci karşısına çıkmak” diyerek söyleşiyi açtı.

“Yarını tasarlamak, bir hayal gücü eylemidir.”

Poyrazoğlu, “Yarını tasarlamak” konulu söyleşide şunları dile getirdi: “Sürekli geleceği tasarlayarak hareket etmeye çalıştım. Tiyatro dışında başka yeteneklerim de var. Kitap çeviriyorum, kitap ve oyun yazabiliyorum, başka dillerde ve başka ülkelerde oynayabiliyorum; ama hep ileriyi düşünerek ve kendime sürekli bir yol haritası çizerek ilerlemeye çalıştım. Bence, ne iş yaparsanız yapın, hangi konumda olursanız olun, mutlaka geleceği tasarlamak, bir yol haritası çizmek ve o haritaya göre aydınlanarak ve hayal gücünüzü de devreye sokarak ilerlemelisiniz. Yarını tasarlamak, bir hayal gücü eylemidir. Hayal gücü bilgiden daha etkilidir. Çünkü bilgiyi motive eden hayal gücüdür.”

Ödünç Yaşamlar hakkında…

“Hepimiz ödünç yaşamlar yaşıyoruz, toplumun bize giydirdiği hırkaları, rolleri sırtımızda ömür boyu taşıyoruz. O rollerden ve hırkalardan sıkılıyoruz. Herkesin bir ödünç yaşam bunalımında olduğunu bildiğim için onun üstüne düşünmeye karar verdim. Düşündüğümde; hepimizin hızlı bir tüketim toplumu bireyi olmaya yöneldiğimizi, bu şekilde daha mutlu olacağımızı düşündüğümüzü, böyle yaparak da mutluluğu ıskaladığımızı farkettiğim anda, zaten metnin taslağı ortaya çıkmıştı.” Sanatçı, pandeminin getirdiği zorluklar ile ilgili soruyu “Hayatta çok zorluklar yaşadım. Askeri sıkı yönetim gördüm, sokakta terör, anarşi gördüm, hava felaketleri gördüm; değil sinemaya gitmek, insanlar sokağa bile çıkamıyorlardı. Ben ateşin içinden geçerek bugünlere geldim. 800 kişilik salonda bir kişiye oynamak zorunda kaldığımız günleri hatırlıyorum. Ben ve meslektaşlarım büyük özverilerde bulunduk. O yüzden pandemi bize vız gelir. Bireysel sıkıntılardan çok, bir araya gelmiş, örgütlenmiş; sesini çıkarıp, hakkını talep edenlerden olmayı yeğliyorum.“ diye yanıtladı.

“Tiyatro’nun bir tane gerçek destekçisi vardır, o da seyircidir.”

“Tiyatronun bir tane gerçek destekçisi vardır, o da seyircidir. Tiyatrolarımın 50 yılı ve beni bugünlere seyirci taşıdı.” “Kitap okumanın, yazı yazmanın çok heyecan verici yanı olduğunu kabul etmek lazım.” Poyrazoğlu, “En zor okuma insanın kendini okumasıdır. Her şeyi okuyabilirsin ama iş kendini okumaya geldiği zaman çaresizlik içinde kalırsın, içinden çıkamazsın. O yüzden herkes yazmalı, düşüncelerini kayıt altına almalı. Kimseyle paylaşmak istemiyorsa bile kendisiyle paylaşmalı.” diyerek söyleşiyi sonlandırdı. Antalyalı sanatseverlerle birlikte, otelde konaklayan misafirlerin de ilgiyle katıldığı söyleşi, Ali Poyrazoğlu’na hazırlanan sürpriz doğum günü pastalı kutlama ile sona erdi.  

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi