English
TANITIM | ETKİNLİKLER | FESTİVALLER | SERGİ & FUAR | SİNEMA | TİYATRO | KONSER | GÖSTERİLER | HABERLER
 
 
8.12.2021 Çarşamba  
 
  ANA SAYFA  | SPONSORLAR  | ARŞİV  | ETKİNLİK MERKEZLERİ  | LİNKLER  | İLETİŞİM   
 
 

Ekle Çıkar  
 

 
Bir Zamanlar Antalya Müzesi Ziyarete Açıldı <<< Geri Dön  
 

Antalya’nın 25 yıllık hayali ‘kent müzesi’ kapılarını açtı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya’nın 25 yıllık hayali olan kent müzesi ‘Bir Zamanlar Antalya Müzesi’nin kapılarını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açtı. Tütüncü, bu güzel vaktin bir hatırası olarak, kent müzesi ve Kepez’e kazandırılan birçok kıymetli esere katkılar sunan Prof.Dr. Nevzat Çevik’e, ‘Fahri Hemşehrilik Beratı ’takdim etti.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya’nın 25 yıllık hayali olan kent müzesinin kapısını anahtarla açtı. Tütüncü’nün heyecanına meclis üyeleri,  belediye başkan yardımcıları, Prof.Dr. Nevzat Çevik, AESOB Başkanı Adlıhan Dere ve AK Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar ortak oldu. Bu özel günde, DokumaPark’ın kültür ve sanat adasına dönüştürülmesi sürecinde uzun yıllar verdiği emeklerinden, Lyrboton Kome Antik kentinin gün yüzüne çıkarılması projesine desteklerinden, Kepez’e kazandırılan müzelere katkılarından dolayı Prof.Dr. Nevzat Çevik’e, ‘Fahri Hemşehrilik Beratı’ verildi. ‘Fahri Hemşehrilik Beratı’ Bir Zamanlar Antalya Müzesi’nin kapılarını açtığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda vaktin bir hatırası olarak Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü tarafından takdim edildi.

Kültürel miraslarımıza sahip çıkıyoruz

Günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Cumhuriyet’in 98. Yaşını kutlayarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun kahraman askerlerini ve aziz şehitleri rahmetle yad etti. Prof.Dr. Nevzat Çevik ile Kepez’in kültür ve sanat projelerinde bir arada olduklarını belirten Başkan Tütüncü, “Kepez’i kültür ve sanat alanında belli bir noktaya taşımak için önemli çalışmalar yaptık, yapıyoruz. Kültürel miraslarımıza sahip çıkıyoruz. Kepez’e bir kent hikayesi bir kent tarihi yazamaya gayret ediyoruz. Bu konuda en önemli çalışma alanlarımızdan birisi de Dokuma yerleşkesiydi. Dokuma yerleşkesini bir yok oluştan kurtarıp şehrin tekrar dikkatine sunmak siyasi bir karardı. Bu siyasi kararla birlikte burayı anlamlı hale getirecek projelerin geliştirilmesi gerekiyordu. Bu yolculukta başkan yardımcısı, meclis üyelerimizin, belediye bürokratları ve çalışan arkadaşlarımızın emekleri var.” dedi.

Bilimsel çalışmalar kentimiz için önemli bir değer

Başkan Tütüncü, DokumaPark’taki bütün bu vizyon çalışmaların bir ekip tarafından kurgulanması gerektiğini, İşte! o sürece en büyük katkıyı da Prof.Dr. Nevzat Çevik’in verdiğini söyledi.  Tütüncü, “Hocamızın katkıları şehrimize halan devam ediyor. Özellikle şehrimizin kadim medeniyetlerindeki insan hikayelerinin günümüz taşınmasındaki ortaya koyduğu bilimsel çalışmalar kentimiz için çok önemli bir değer… Bütün bunların yanında şehirleşmesini yeni tamamlama aşamasına gelen bir kentin bir hikayeye ve güçlü bir tarihe ihtiyacı var. Bu konuda kendileri çok büyük desteklerde bulunuyorlar. Kepez Belediye Meclisi, 5 Ekim’de 235 nolu kararıyla bu fahri hemşehrilik beratının hocamıza tevdi edilmesiyle ilgili kararını oluşturmuş oldu. Bizimde Cumhuriyet’in 98.yılında bir sözümüz vardı. Kent Müzesi’ni bugün açacaktık. Resmi açılışının Kasım ayının sonunda yapılması uygun görüldü. Ancak, biz bugünden itibaren bu güzel kent müzesini Antalyalılara açalım istedik. ” diye konuştu.   

Bir kentin 25 yıllık hayali

“Antalya’nın kent müzesi 25 yıl boyunca yapılmayı bekledi.” diyerek sözlerini sürdüren Tütüncü, “25 yıl önce bir kent müzesi yapılması hayali ortaya atıldı. Daha sonra bu hayal bir fikre dönüştü, bu fikirle de çalışmalar başladı. Bu çalışmayı tamamlayarak, Antalya’ya kent müzesi armağan eden bizim ekibimiz oldu. Bundan dolayı büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Artık Antalya’nın bir kent müzesi var. Türkiye’de pek çok kent müzesi var. Ancak bu kent müzesi hepsinden çok daha teferruatlı, detayları çok fazla olan, şehrin hafızalarını barındırma konusunda oldukça cömert bir kent müzesi… Biz bunu 6 yıllık bir zamanda yaptık. Çok ciddi emeklerimiz var. Büyük bir mutluluk, bunu da Cumhuriyet’in 98. Yılına armağan ediyoruz. Ekibimizi kutluyorum. Hocamıza da müzelerimizin kapılarını açtığı gün hatıra olsun diye bu beratı bugün takdim etmeyi uygun bulduk. Hayırlı uğurlu olsun.”dedi.

Kent müzesi uzun yıllar istenen bir müzeydi

Prof.Dr. Nevzat Çevik de, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve ekibiyle uzun zamandır verilen bir emeğin sonucunu aldıklarını söyledi.  “Ve bu ilk değildi.” diyerek sözlerine devam eden Prof.Dr. Çevik, “Dokuma Parkta yaptığımız birçok müzenin oluşturduğu bir zincirin, bir müzeler kültür ve sanat kompleksinin çok önemli bir parçasını hayata geçirmiş olduk. Antalya kent müzesi uzun yıllardır varlığı istenen, eksikliği hissedilen önemli bir kurumdu. Kepez Belediyemizin sağladığı olanaklarla, yaklaşık 5 yıllık bir ortak emekle bugünlere geldik. Şimdi artık Antalya’daki geçmiş zaman yapılarının yalanmışlıklarının hafızalarını taşıyan objelerin bilgi ve belgelerin bir arada olduğu bir kent müzemiz ve onun organik ilişkilerini tamamlayan diğer müzelerimiz var. “diye konuştu.

DokumaPark özel bir proje

Kent müzelerinin diğer müzelerden çok farklı özelliğe sahip olduğuna değinen Prof. Dr. Çevik, “Kent müzeleri iyi yurttaş yetiştirmeyi yaşadığı kenti benimsetmeyi ve farklı katmanların ve toplulukların arasında ilişki kurmayı ve en ortak konular olan kentle ilgilenmelerini ve sahip çıkmalarını sağlar. Ülkemizde ve dünyada kent müzeleri vardır elbet ama Dokumapark aslında tümüyle kent müzesinin kollarını tamamlayan ve ulusal ölçekte de konuları işleyen organik ilişkili müzeler adası olarak özel bir projedir.. Türkiye’de eşi olmayan ve hatta dünyada bile bu karakterde çok az örneğin olduğu bir müzeler kültür ve sanat kompleksinin Antalya’da Kepez’de Dokuma Parkta gerçekleşmiş olması kentin ve kentlinin geleceği adına ve Antalya’nın özgün değerlerinin artması beklenen yere varması adına çok önemli bir gelişmedir. Ve çok ışıklı Antalya’ya da çok yakışmaktadır. Arkeolojisinden tarihine doğasından etnografyasına folklor ne turizminden mutfağına, tarımına, denizine, festivallerine, aileler, ünlülerine aldığı göçlere ve daha pek çok geleneksel konuyu içeren diğer konularına varıncaya kadar Antalya en önemli değerleriyle bu binanın 20 salonunda 20 ana sektör olarak hem Antalyalılara hem de diğer yerli yabancı konuklara Antalya’yı anlatacaktır. “dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 
 
COPYRIGHTS 2008 ANTALYA FESTIVALS Antalya Tanıtım Vakfına Aittir. (Tüm Hakları Saklıdır - All Rights Reserved)  
www.antalyafestivals.org internet sitesinde yer alan her türlü etkinlik veya aktivite için bilgiler, bu konularda hizmet alınan üçüncü kişi veya kuruluşlardan temin edilmiş olup, ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı) tarafından herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinlik veya aktivitelerde oluşan gecikme ve iptallerde ATAV sorumlu değildir.
Antalya Kadın Müzesi